2018 Tournament Teams

Post date: Jun 4, 2018 11:31:44 AM

MCLL has announced its teams for the 2018 Little League International Tournament.

Tournament Schedule

Upper County Teams

10-12 Upper County Team

  • Agrusti, Joe
  • Davidson, William
  • Freeman, DJ
  • Garcia, Kaleb
  • McGaffin, Isaac
  • Miller, Justin
  • Morillo, Jacob
  • Pal, Arav
  • Silverman, Brady
  • St Denis, Hunter
  • Wickson, Jay
  • Yu, Daniel
  • Miller, Fred - Manager
  • Agrusti, Nick - Coach
  • Davidson, Mike - Coach

9-11 Upper County Team

  • Bradley, Dominic
  • Coapstick, Tyler
  • Griffiths, Ryan
  • Huyck, James
  • Lopez, Alexander
  • Meija, Dominic
  • Ortiz, Jayden
  • Pettus, Terrion
  • Samuel, Nadir
  • Shiflett, Anthony
  • Shiokawa, Akira
  • Vroom, Dylan
  • Wetzel, Cole
  • Wetzel, Chris - Manager
  • Mayes, Corey - Coach
  • Pettus, Lorenzo - Coach

8-10 Upper County Team

  • Bucher, Jeffrey
  • Burakiewicz, Vincent
  • Butler, Andrew
  • Davidson, Andrew
  • Gramling, Tyler
  • Helmers, Erik
  • Kaneko, Theo
  • Miranda, Damian
  • Odina, Eric
  • Parasa, Vyomesh
  • Peterson, Matthew
  • Qi, Michael
  • Reyes, Jheremy
  • Robinson, Jonathan
  • Robinson, Brian - Manager
  • Kaneko, John - Coach
  • Miranda, Jesus - Coach

Lower County Teams

10-12 Lower County Team

  • Alves, Ian
  • Bumbaugh, Jadon
  • Davis, Tristan
  • Deichman-Caswell, Sam
  • Dober, Max
  • Ferguson, Max
  • Friedman, Asher
  • Kessler, Miles
  • Kreisler, Isaac
  • Liebreich, Joseph
  • Sclafani, Nico
  • Snyder, Ari
  • Sun, Brandon
  • Davis, Jason - Manager
  • Bumbaugh, Darren - Coach
  • Thomas, Raymond - Coach

9-11 Lower County Team

  • Appleton, Henry
  • Appleton, Nicholas
  • Buckles, Charles
  • Burkhart, William
  • Girardot, Luc
  • Graf, Ryan
  • Johnson, Jerome
  • Juergens, Silas
  • Lopez, Trent
  • Ovales, Jose
  • Pilkington, Tommy
  • Roach, Zachary
  • Satriano, Noah
  • Kaplan, Rick - Manager
  • Lopez, Steve - Coach
  • Pilkington, Tom - Coach

8-10 Lower County Team

  • Brown, Ian
  • Dober, Marcus
  • Evan, Kessler
  • Evie, Avillo
  • Forburger, Jake
  • Hauser, Owen
  • Humphries, Hunter
  • Kevin, Sun
  • Pablo, Callum
  • Roth, Wyatt
  • Sclafani, Ben
  • Sharp, Robert
  • Tommy, Levy
  • Sclafani, Steve - Manager
  • Dober, Craig - Coach
  • Pablo, Thomas - Coach

All County Teams

Intermediate Team

  • Donnan, Aidan
  • Gathman, Aidan
  • Heffley, Grace
  • Hunt, Evan
  • Ivusic, Tanner
  • Jacquay, Mitchell
  • Jayner, Nicholas
  • Lebron, Nicolas
  • Lee, Mason
  • Petrie, Jesse
  • Reyes, Johnny
  • Rosenberg, Benny
  • Titarchuk, Daniel
  • Zimmerman, Kyle
  • Jayner, Michael - Manager
  • Petrie, Darren - Coach
  • Jacquay, Seth - Coach

Juniors Team

No Team. Insufficient available players.

Seniors Team

Combined D2 team. Tryouts to be held later in June.

10-12 Softball

• Kassandra Acuna

• Angie Aguirre

• Catherine Della Rocca

• Priyanka Estoll

• Grace Laque

• Janelle Lee

• Emma McCarthy

• Mary Mongelli

• Nylah Schultz

• Savannah Shaddeau

• Elena Sunderman

• Safiyah Taylor

Heather Beattie - Manager

Matt Mongelli - Coach

Jason Lucas - Coach

9-11 Softball

No Team Available

8-10 Softball

No Team Available

Juniors Softball

No Team Available

Seniors Softball

No Team Available

Read about the tournament team selection process.